WCREC Field Day & Workshop

RSVP Here!

Agenda

8:00 – 8:30 AM: Registration

8:30 – 10:00 AM: Session 1 (UNL-TAPS)

  • Opening Remarks (Kelly Bruns)
  • TAPS Overview (Daran Rudnick)
  • TAPS Grower Panel Discussion (MC - John Heaston)

10:00 – 10:30 AM: Break (visit booths)

10:30 – 11:30 AM: Session 2 Tracks

Hydrology (Water Management):  Classroom

  • You can’t manage what you can’t measure (water holding capacity) – Ted Tietjen
  • Stretching the supply of groundwater and making it pay in the Texas South Plains – Chuck West
  • Deficit irrigation research and strategies - Texas High Plains – Jim Bordovsky

Economics: Auditorium

  • Market Update – Jessica Groskopf
  • Managing Through Difficult Times – Jon Walz
  • The Economics of Conservation – Bill Golden

Agronomy: Tent

  • Cropping system effects on soil quality under limited water availability – Meagan Schipanski
  • Row placement effects on crop performance and root growth over subsurface drip irrigation – Jason Warren
  • I am a Farmer First – Jason Bode

11:30 AM – 12:00 PM:

  • Fastest 30 Minutes in Agriculture – Vendor updates

12:00 – 12:30 PM: Lunch served

12:30 – 1:15 PM:

  • Admin and Policy Update, UNL Regent Bob Phares, Mike Boehm
  • Agency Updates – NDNR, NRD’s

1:15 – 1:30 PM: Field Site Previews

  • Specialists will preview what they will discuss and demonstrate at nearby field site or lab locations.

1:30 – 3:00 PM: Field Site/Exhibitor Visits

  • Visit with exhibitors or stop by one of the field sites for information and answers to the specific questions that YOU have! 

 Hydrology (Water Management) Track

  • TAPS Field Site Location 1 – Daran Rudnick and Chuck Burr
  • Remote monitoring of Irrigation Management Tools – Troy Ingram
  • Sensors for Nutrient and Water Management – Tim Shaver
  • Tracking and documenting groundwater/surface water interactions – Doug Hallum

Economics Track

  • Economics of Western Corn Rootworm and Western Bean Cutworm Control – Julie Peterson & Ron Seymour
  • Farm Systems Leading to Economic Success – Matt Stockton
  • UNL Grain Marketing App – Robert Tigner

Agronomy Track

  • Evaluating Cover Crops after Winter Wheat, Soybeans and Corn – Rodrigo Werle and Todd Whitney
  • Forages/Cover Crops Production – Jerry Volesky
  • Integrated Management of Rhizoctonia Root Disease of Soybean – Tony Adesemoye
  • Maximizing Herbicide Applications to Minimize Yield Loss – Greg Kruger
  • Management of Bacterial Leaf Streak of Corn – Sarah Schlund and Strahinja Stepanovic

3:00 – 3:15 PM: Break (Ice Cream Social)

3:15 – 4:00 PM: TAPS Calcutta (John Heaston)

4:00 – 4:05 PM: Closing Remarks (Kelly Bruns)

 Sponsors:

  • Adams Bank and Trust
  • AgSense
  • Arrow Seed Company
  • Downey Drilling
  • Farm Credit Services of America
  • NebraskaLand National Bank
  • The Nature Conservancy

 Exhibitors:

  • Twin Platte NRD
  • 21st Century Equipment  
  • Ag Valley Water Resources
  • Airscout
  • SureFire Ag Systems
  • Lindsay Corporation
  • AquaSpy
  • Agri-Inject
  • Phytech USA
  • Agri-Affiliates
  • Sorghum Board 
  • Adams Bank and Trust
  • Central NE Public Power and Irrigation
  • CropMetrics
  • Nelson Irrigation Corp
  • McCrometer – Seim Technology 
  • Phelps Ag Services/Encirca
  • Senninger Irrigation Inc.
  • Valley Irrigation
  • NUTech Seed
  • Fieldwise LLC
  • Dekalb/Asgrow 
  • RAAFT
  • Nebraska Corn Board
  • HiLine Coop